Rozwody – problem kontaktów z dziećmi

Odszkodowania Inowrocław - Dochodzenie odszkodowań Inowrocław - Kancelaria adwokacka odszkodowania Inowrocław - Adwokat Inowrocław Odszkodowania
Dochodzenie odszkodowań
6 maja, 2016
Nadzwyczajne złagodzenie kary
Nadzwyczajne złagodzenie kary – kiedy i dlaczego Toruń
4 października, 2017
Adwokat Toruń Rozwody Separacje

Adwokat Toruń Rozwody Separacje

Gdy mamy do czynienia z rozwodem lub inną sprawą rodziną, najczęściej dochodzi do konfliktów dotyczących kwestii majątkowych lub władzy rodzicielskiej i kontaktów z nieletnimi. Niestety, często chęć rewanżu na drugim rodzicu sprawia, że dziecko jest najbardziej pokrzywdzone, gdyż rodzice nie potrafią ustalić wspólnej wersji w kwestii kontaktowania się z dzieckiem.

Jeden z rodziców, pod którego opiekę trafia nieletni może chcieć odizolować je od kontaktów z drugim, poprzez ograniczanie lub nawet uniemożliwianie drugiemu rodzicowi kontaktu z dzieckiem. Istnieje też druga strona medalu – jedna ze stron konfliktu może przestać się interesować dzieckiem, a co za tym idzie – nie przestrzegać ram kontaktów, wyznaczonych przez sąd rodzinny lub wynikających z wyroku rozwodowego. W podobnych przypadkach, życie dziecka znajduje się w bardzo trudnym momencie, a pokrzywdzona strona sporu będzie musiała sięgnąć po instrumenty prawne, które zmuszą nielojalną stronę do przestrzegania ustalonych ram. Poniżej pokrótce przeanalizujemy różne momenty, w których rodzic narusza ramy kontaktu.

Rozwody a przedłużanie czasu spotkań i niewłaściwe miejsca spotkań rodzica z dzieckiem

To najpowszechniejszy przypadek, w którym łamane są rozporządzenia sądu, dotyczące kontaktów jednej ze stron postępowania z nieletnim. Jedna ze stron zmienia czas spotkania, co często wynika najzwyczajniej w świecie z chęci częstszego przebywania z dzieckiem. Niekiedy zdarzają się również przypadki, gdy rodzic zabiera swoje dziecko w miejsca, które nie mieszczą się w obrębie wyznaczonym przez sąd. Bywają także przypadki, gdzie instytucja sądowa obliguje, aby spotkania odbywały się przy udziale uprawnionych osób, np. kuratora lub drugiego rodzica. Jeżeli jakolwiek z sytuacji wspomnianych wyżej będzie miała miejsce, rodzic, pod którego stałą opieką dziecko pozostaje, może wtedy domagać się od Sądu by ten wydał postanowienie o zagrożeniu nakazaniem zapłaty. Gdy ten środek nie pomoże, wówczas można skierować do sądu wniosek do sądu o zmianę zasad kontaktu, lub formy jego realizacji.

Rozwody nie są niczym pożądanym w życiu. Jednak gdy do nich dochodzi – warto wesprzeć się pomocą doświadczonego adwokata.

Komentarze są wyłączone.

Strona używa plików cookies
Ok